Opony traktorowe

Zakup opon do traktora nie jest z pewnością ulubioną czynnością posiadaczy maszyn rolniczych.


Jest to podyktowane wysokimi zwykle kosztami związanymi z koniecznością wyboru optymalnej jakości modelu. Jednakże wśród setek różnych parametrów łatwo się pogubić. Warto więc posiąść wiedzę na temat tego, jak wybrać odpowiednie opony traktorowe https://www.bohnenkamp.pl/topmenue/as_opony_do_traktorow.html, by spełniały swoje funkcje przez długie lata?


Opony traktorowe i ich parametry

Wielu posiadaczy maszyn rolniczych, którzy stanęli przed koniecznością zakupu opon traktorowych zastanawia się, czym kierować się przy wyborze. Z pewnością jedną z rzeczy, która rzuca się w oczy w pierwszej kolejności są tajemnicze parametry, które widnieją zwykle na bocznej części opony traktorowej. Jeśli dokładnie przeanalizujesz poniższy tekst, wszelkie oznaczenia znajdujące się na konkretnych modelach, nie będą już dla ciebie żadną tajemnicą. Otóż mając wiedzę, która pozwala na rozszyfrowanie całego ciągu cyfr i liter bez problemu dobierzesz najlepsze opony traktorowe do swojej maszyny.


W tym celu posłużmy się przykładem. Wyobraźmy sobie sytuację, podczas której przebywamy w sklepie i oglądamy właśnie oponę, na której widnieje następujące oznaczenie: 18.4R38 146 A5. Oczywiście nie mamy pojęcia, o co chodzi. Jednakże zapis ten nie jest tak trudny, jakby się mogło na pierwszy rzut oka wydawać. Rozłóżmy więc podane parametry na czynniki pierwsze. Oznaczenie rozpoczyna się od liczby 18.4. Jest to nic innego, jak szerokość opony traktorowej, której wartość została wyrażona w calach. Parametr ten może być również podany w milimetrach. Przejdźmy dalej. Tajemnicza litera „R” informuje nas o tym, że oglądany przez nas model jest oponą o budowie radialnej.


W tym miejscu możemy oznaczenie rozszyfrowywać dalej lub też nie. Otóż należy wiedzieć, że radialne opony traktorowe są przeznaczone do wykonywania szerokiej gamy prac rolniczych, np. opryskiwania, bronowania i innych tego typu czynności. Tego typu opony są dość wąskie, nie wymagają zbyt wysokiego ciśnienia wewnętrznego, dzięki czemu są bardziej elastyczne i nie ugniatają zbytnio powierzchni, na której pracują. Jest to bardzo ważne, gdyż w innym przypadku może dojść do uszkodzenia upraw hodowlanych, a tego nie chcemy. Jeśli jednak nie mamy zamiaru wykonywać prac rolnych, a opony traktorowe, które chcemy kupić będą eksploatowane na terenie bardziej wymagającym, np. leśnym czy budowlanym, wówczas wybór powinien paść na modele diagonalne.


Jednakże wróćmy do dalszego rozszyfrowywania parametrów widniejących na oponach traktorowych. W przytoczonym przez nas przykładzie po literze „R” widnieje liczba 38. Jest to nic innego jak średnica felgi, czyli inaczej obręczy. Wartość jest wyrażana w calach. Liczba 146 jest informacją odnośnie indeksu nośności. Indeksem nośności nazywamy maksymalną wartość obciążenia opony traktorowej, jakie można zastosować w czasie rozwijaniu konkretnej prędkości. Wspomniana prędkość również posiada swoje własne, tajemnicze oznaczenie, które w tym przypadku jest zlepkiem litery i cyfry. Mowa oczywiście o parametrze A5. Jest to indeks prędkości, czyli maksymalna prędkość, jaką można rozwinąć po zastosowaniu opon oznaczonych tych symbolem.


W tym przypadku wartość ta wynosi 25 km/h. Oczywiście indeks prędkości zależy od jakości i rodzaju opon. Równie dobrze w tym samym miejscu może się znajdować np. litera D. Wówczas maksymalną prędkością, jaką można rozwinąć jest 65 km/h. Indeks nośności zależy od indeksu prędkości – aby to sprawdzić, należy przeanalizować dostępne powszechnie tabele, które przedstawiają wzajemną zależność obu parametrów.


Prawidłowa dobór opon traktorowych wydłuża ich żywotność

W czasie wyboru odpowiednich opon traktorowych należy wziąć pod uwagę również inne czynniki. Jednym z nich jest ciężar maszyny i pewność, że dany model sprosta jego utrzymaniu.


Kolejnym aspektem jest również planowane obciążenie opon traktorowych oraz prawidłowy dobór ich rozmiaru. Często kupno tańszych, słabszych jakościowo i mniej wytrzymałych modeli może skutkować ich znacznie szybszym zużyciem.